Entrance exam

A four-year grammar school

In accordance with the decision of the Ministry of Education, Youth and Sports, of 30.11. 2020 "each school director is free to decide whether or not to apply a single entrance examination in the admission procedure." 

We are therefore announcing that the director of the school 1. IT Gymnázium, Markéta Fibigerová, has decided NOT to APPLY the uniform entrance examination (also known as Cermat tests) and there is to be organized the entrance examination as a purely school examination..

 • 1st due date- April 12,  2021
 • 2nd due date - April 13, 2021

The test will be performed as follows:

Applicants will be invited to our school at 8:30. They will work in groups, individually, and will fill a questionnaire on our school laptops and will proceed an individual interview then. The aim is to evoke the atmosphere of a normal day and to assess the abilities and skills of the candidates in a natural informal way...

Last year, we assessed the below-mentioned criteria, proven as very good ones, thus we will take them into account this year as well:

 • overall performance
 • motivation to study
 • independence
 • communicativeness
 • basic user skills
 • creativity and the ability to deal with the unknown
 • level of expression in written and spoken speech
 • level of spoken English
 • personal interests, study interests, general approach to life - active/passive

Into the first grade, we accept 40 students, who are divided into two classes.

We recommend all applicants and their parents to contact us in advance, we want to meet those interested ones in our school individually.

At our school, tuition is paid -  CZK 100,000 per year, details are available to read in the Frequently Asked Questions section.


Množí se dotazy, co přesně budeme hodnotit a jak se dá na zkoušku připravit.

Na zkoušku se připravte tak, že se dobře vyspěte a den pojměte jako návštěvu u nás, u které buďte především sami sebou. U nás nebudeme posuzovat znalosti, které jsou odrazem krátkodobého učení, písemný test nebude zahrnovat typové otázky typické pro Cermat testy, nemá tedy význam se na přijímačky u nás nijak speciálně učit.

Například vloni jsme se uchazečů v písemném testu ptali, jak si představují mimozemšťany. (Tato otázka tam letos zcela jistě nebude ;-)) Jak vidíte, je to otázka, na kterou se jednak nedá úplně připravit, jednak na ni může být mnoho variant odpovědí. Můžete nám klidně napsat, že si mimozemšťany nijak nepředstavujete a jsou vám úplně ukradení. I tato odpověď se dá však prezentovat různou formou, a to je přesně to, co už právě posuzujeme. Už to začínáte chápat?

Pokud budeme chtít zjistit, jak vám to myslí, určitě vám nedáme matematický příklad, který jste již viděli, nebo něco příšerně složitého, u čeho se vám zavaří mozek. Daleko spíše dostanete jednoduchou úlohu ověřující vaše logické myšlení, případně otázku zjišťující váš zdravý odhad.

Můžeme vám připravit situaci, se kterou si nebudete vědět rady, a to je opět záměr, nejde nám o to zjistit, co předvádíte, když to máte nenaučené, jde nám o to vidět, jak si poradíte, když musíte řešení hledat a částečně improvizovat.

Máme zkušenost s tím, že se k nám nehlásí velké počty dětí, protože selekce probíhá právě už při samotném výběru naší školy - nejsme tradiční gymnázium a sledujeme jiné vzdělavací vize - možná i toto sdělení pomůže uklidnit vaše obavy z malé šance na přijetí a začnete se k nám těšit.

Pokud se za každou cenu chcete na něco připravovat, mluvte anglicky, koukejte na anglická videa a na počítači travte čas nejen pařením her, ale děláním i jiných užitečných věcí - například: zkuste si na chvíli odpojit myš a poradit si pouze s klávesnicí, vymyslete si náhodně nějaké téma a pak ho zpracujte - jinak, než že zkopírujete wikipedii ;-)

A nakonec: jsme gymnázium, zajímají nás i vaše jiné zájmy a například to, jestli se věnujete nějakému sportu.

Moc se na vás těšíme. Při přijímačkách budou pravděpodobně i naši současní prváci.