Rozhovory

Ptali jsme se osobností, co by podle nich měla naučit děti střední škola, jaké technologie by učili v informatice, respektive, jak vůbec by si informatiku představovali, jak vidí budoucnost IT, nejen...

První, s kým jsme mluvili, byl Petr Mára. V kavárně byl trochu šrumec, tak nepředkládáme rozhovor celý. Dvě podstatné odpovědi ale zahrnuje.

Co by mělo učit technologicky orientované gymnázium a jak je to s tím ideálem kalokagathia.

"Já bych tam chtěl vidět šířku ...učit se programovat na různých platformách, řešit problémy... od srand jako udělejte tady v tom hada, po databázi, po složitější systém..."

S Vláďou Pikorou jsme se sešli u nás doma. Kolem běhalo štěně border kolie a Vláďovy (jen) dvě děti. Na začátku jsme mluvili překvapivě hodně o češtině, pro Vladimíra je to evidentně téma, pro nás také.

"Učit se myslet jako metodu, učit se pobírat vědění, učit se učit, učit se orientovat se ve velkém množství dat."

Milan Borůvka je spolužák ze základní školy i z gymnázia, bylo to setkání po letech a povídali jsme si o všem možném, uvádíme část rozhovoru, kde se zabýváme vyloženě informatickým kurikulem.

"Ani na vejšce jsme neměli věci, jak to funguje v reálným životě, jako třeba git nebo linux..."

S Petrem Benešem se známe z České Spořitelny, kde býval šéfem IT, my externí dodavatelé. Udržujeme přátelství skrze společné zájmy a sportovní aktivity. Rozhovor jsme vedli v kavárně v centru Prahy.

"Střední škola pro mě je průvodcem finálního stadia dětství do života."

Jaroslavem Řasou se známe coby sousedé, bylo to milé setkání u nich v Abrasoftu. Ukázalo se u toho též, že když člověk vede již několikátý rozhovor, úroveň jde nahoru (názorná práce s chybou), ubylo například výplňové slovo "jako" ;-) a v celém rozhovoru jsou pouhé dva střihy.

"Když se jdeš podívat na Matfyz, je tam stejný počet studentů a studentek, na programování jsou samí chlapi, to je nelogický, že jo? Stalo se to zřejmě chlapskou oblastí v těch osmdesátých letech, kdy IT bylo koníčkem, co začínal hardwarem, kdy každej něco pájel a montoval..."